Skip to content

195 Clinton Ave.

Jersey City, NJ 07304

Apartment

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 8, 2023

Property Information

Block18303
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-A-25U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$875,000
41%
Improvement Value:$1,255,000
59%
Total Assessment$2,130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,679-0.6%
2024$36,909+40.1%
2023$26,347-0.4%
2022$26,446+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$750,000
DeedBook 9773, Page 827Recorded9/26/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel