Skip to content

277 Harrison Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07304

Built 1906

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Feb 23, 2017

Property Information

Block18301
Lot6
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building ClassC0721
Description5S-B-40U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage721
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
49%
Improvement Value:$71,700
51%
Total Assessment$141,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,164-0.6%
2024$3,184+40.1%
2023$2,273-0.4%
2022$2,281+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft721DeedBook 9183, Page 705Recorded3/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1906