Skip to content

594-6 West Side Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1895
Apartment

Last Sale Price
$1,539,000
Last Sale Date
Feb 14, 2018

Property Information

Block18301
Lot71
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description3S-F-12U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
41%
Improvement Value:$616,600
59%
Total Assessment$1,036,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,147-0.6%
2024$23,292+40.1%
2023$16,627-0.4%
2022$16,689+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

DeedBook 9013, Page 193Recorded12/22/2014

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 8865, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1895