Skip to content

275 Harrison Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1922

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Apr 11, 2020

Property Information

Block18301
Lot7
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building ClassC0985
Description5S-B-40U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage985
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
37%
Improvement Value:$116,900
63%
Total Assessment$186,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,173-0.6%
2024$4,200+40.1%
2023$2,998-0.4%
2022$3,009+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$291,000
DeedBook 9489, Page 212

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft985DeedBook 9371, Page 244Recorded1/9/2019

Property Sale

Sale
$441,000
DeedBook 9125, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1922