Skip to content

795 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2017

Property Information

Block18302
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,892
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
37%
Improvement Value:$151,900
63%
Total Assessment$239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,357-0.6%
2024$5,391+40.1%
2023$3,848-0.4%
2022$3,862+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5800, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1925