Skip to content

213 Clinton Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1909
Apartment

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
May 10, 2024

Property Information

Block18303
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,817
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
42%
Improvement Value:$290,000
58%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,165-0.6%
2024$11,235+40.1%
2023$8,020-0.4%
2022$8,050+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft3,817DeedBook 9824, Page 730Recorded5/28/2024

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft3,817DeedBook 9351, Page 948Recorded10/25/2018

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 7703, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1909