Skip to content

121 Sherman Ave.

Jersey City, NJ 07307

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$902,000
Last Sale Date
Mar 23, 2018

Property Information

Block2903
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
36%
Improvement Value:$480,000
64%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,748-0.6%
2024$16,853+32.5%
2023$12,718-0.4%
2022$12,766-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$902,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9294, Page 409Recorded3/29/2018

Property Sale

Sale
$852,000

From:

To:

DeedBook 9112, Page 376Recorded4/14/2016

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5567, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1900