Skip to content

245 Clinton Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Jan 9, 2020

Property Information

Block18303
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,438
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,800
37%
Improvement Value:$179,200
63%
Total Assessment$284,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,342-0.6%
2024$6,381+40.1%
2023$4,555-0.4%
2022$4,572+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$277,000
Sq Ft1,438DeedBook 9476, Page 378Recorded5/19/2021

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,790DeedBook 9077, Page 582Recorded11/10/2015

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 7079, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1900