Skip to content

251 Clinton Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Nov 6, 2013

Property Information

Block18303
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,154
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,800
39%
Improvement Value:$157,800
61%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,819-0.6%
2024$5,856+40.1%
2023$4,180-0.4%
2022$4,196+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 8943, Page 659Recorded11/14/2013

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3329, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1900