Skip to content

14 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1912

Last Sale Date
Apr 18, 1986

Property Information

Block18402
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page184

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,895
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
35%
Improvement Value:$179,300
65%
Total Assessment$274,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,125-0.6%
2024$6,164+40.1%
2023$4,400-0.4%
2022$4,416+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3547, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1912