Skip to content

44 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jan 4, 2022

Property Information

Block18402
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page184

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,896
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
27%
Improvement Value:$259,400
73%
Total Assessment$355,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,936-0.6%
2024$7,986+40.1%
2023$5,701-0.4%
2022$5,722+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,896DeedBook 9657, Page 817Recorded4/12/2022

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 9378, Page 80Recorded2/4/2019

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 9217, Page 538Recorded7/11/2017

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 9189, Page 573Recorded3/28/2017

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 7661, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1900