Skip to content

195 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1902

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Jul 17, 2017

Property Information

Block19203
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,900
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
30%
Improvement Value:$252,700
70%
Total Assessment$359,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,032-0.6%
2024$8,082+40.1%
2023$5,770-0.4%
2022$5,791+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 9226, Page 427Recorded8/7/2017

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8765, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1902