Skip to content

158 Clinton Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2011

Property Information

Block18404
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page184

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,971
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
28%
Improvement Value:$260,600
72%
Total Assessment$360,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043-0.6%
2024$8,094+40.1%
2023$5,778-0.4%
2022$5,799+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925