Skip to content

95 Oak St.Jersey City, NJ 07304

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2005

Property Information

Block19503
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,894
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
29%
Improvement Value:$244,700
71%
Total Assessment$344,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,697-0.6%
2024$7,745+40.1%
2023$5,529-0.4%
2022$5,550+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916