Skip to content

480 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block18501
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
18%
Improvement Value:$359,100
82%
Total Assessment$440,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,827+37.8%
2024$7,132+40.1%
2023$5,091-0.4%
2022$5,110+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$272,500
Sq Ft2,420DeedBook 9628, Page 609Recorded1/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 1895