Skip to content

484 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2020

Property Information

Block18501
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,280
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,200
24%
Improvement Value:$295,800
76%
Total Assessment$388,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,664-0.6%
2024$8,718+40.1%
2023$6,224-0.4%
2022$6,247+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4984, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1910