Skip to content

9 Siedler St.Jersey City, NJ 07304

Built 2021

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2019

Property Information

Block18502
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G3
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,801
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
32%
Improvement Value:$604,800
98%
Total Assessment$618,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,809-0.6%
2024$13,895+40.1%
2023$9,919+19.7%
2022$8,288+28.1%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$232,652
DeedBook 9463, Page 42Recorded1/10/2020

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 9263, Page 328Recorded12/8/2017