Skip to content

600 Bramhall Ave.Jersey City, NJ 07304

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$241,666
Last Sale Date
Aug 11, 2023

Property Information

Block18502
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,939
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$432,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$432,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,648-0.6%
2024$6,689+40.1%
2023$4,775-0.4%
2022$4,793+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$241,666
Sq Ft2,939DeedBook 9781, Page 535Recorded10/26/2023

Property Sale

Sale
$1,000
Sq Ft2,939DeedBook 9531, Page 826Recorded1/21/2021