Skip to content

84 Sackett St.Jersey City, NJ 07304

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2013

Property Information

Block18502
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,416
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
24%
Improvement Value:$326,300
76%
Total Assessment$430,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,609-0.6%
2024$9,669+40.1%
2023$6,902-0.4%
2022$6,928+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006