Skip to content

79 Clinton Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2007

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block18503
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,720
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,900
20%
Improvement Value:$385,400
80%
Total Assessment$483,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,792-0.6%
2024$10,860+40.1%
2023$7,752-0.4%
2022$7,781+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000
Sq Ft3,720DeedBook 9421, Page 224Recorded7/31/2019

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

DeedBook 9006, Page 341Recorded11/13/2014

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 8750, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 2007