Skip to content

83 Clinton Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2022

Property Information

Block18503
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,375
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
24%
Improvement Value:$292,600
76%
Total Assessment$386,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,622-0.6%
2024$8,676+40.1%
2023$6,193-0.4%
2022$6,216+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900