Skip to content

37 Monticello Ave.(Block 18601 Lot 24)Jersey City, NJ 07304

Other Exempt

Last Sale Price
$65,000,000
Last Sale Date
Dec 16, 2013

Property Information

Block18601
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page186

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-9U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,800
17%
Improvement Value:$560,400
83%
Total Assessment$671,200

Sale
$65,000,000
DeedBook 8953, Page 572

Property Sale

Sale
$299,799
DeedBook 3222, Page 69