Skip to content

526 M.L. King DriveJersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$474,000
Last Sale Date
Sep 25, 2024

Property Information

Block18601
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page186

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,100
29%
Improvement Value:$141,400
71%
Total Assessment$199,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,205-0.7%
2024$4,233+43.5%
2023$2,950-0.4%
2022$2,962+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$474,000
Sq Ft1,104DeedBook 9852, Page 766Recorded10/7/2024

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4270, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1910