Skip to content

102 Van Horne St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Feb 24, 2026

Property Information

Block19902
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page199

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,800
66%
Improvement Value:$111,200
34%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,257-0.6%
2024$7,303+40.1%
2023$5,213-0.4%
2022$5,233-9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,116DeedBook 9968, Page 919Recorded3/5/2026

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

DeedBook 9304, Page 920Recorded5/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1900