Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
560 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2020
Property Information
Block18602
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page186
Assessment
Land Value:$37,800
95%
Improvement Value:$2,200
6%
Total Assessment$40,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $893 | -0.6% |
| 2024 | $899 | +40.1% |
| 2023 | $642 | -0.4% |
| 2022 | $644 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.