Skip to content

10 Monticello Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$426,000
Last Sale Date
Dec 12, 2016

Property Information

Block18604
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page186

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
21%
Improvement Value:$329,200
79%
Total Assessment$419,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,361-0.6%
2024$9,419+40.1%
2023$6,724-0.4%
2022$6,749+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$426,000

From:

To:

DeedBook 9165, Page 223Recorded12/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1895