Skip to content

14 Monticello Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1870

Owner
---
Last Sale Price
$873,000
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block18604
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page186

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,200
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
20%
Improvement Value:$356,600
80%
Total Assessment$446,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,973-0.6%
2024$10,035+40.1%
2023$7,163-0.4%
2022$7,190+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$873,000
Sq Ft3,200DeedBook 9963, Page 497Recorded2/9/2026

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 9047, Page 421Recorded6/29/2015

Property Sale

Sale
$394,000
DeedBook 7481, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1870