Skip to content

543 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Jul 8, 2010

Property Information

Block18702
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page187

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED LOT
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
91%
Improvement Value:$7,600
10%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,786+9.8%
2024$1,627+40.1%
2023$1,161-0.4%
2022$1,166+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 8744, Page 68