Skip to content

539 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Jul 8, 2010

Property Information

Block18702
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page187

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED LOT
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,200
90%
Improvement Value:$7,700
10%
Total Assessment$80,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,807+9.9%
2024$1,645+40.1%
2023$1,174-0.4%
2022$1,179+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 8744, Page 68