Skip to content

352 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2014

Property Information

Block18803
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page188

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,796
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
28%
Improvement Value:$353,200
72%
Total Assessment$487,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,879-0.6%
2024$10,947+40.1%
2023$7,815-0.4%
2022$7,844+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3906, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1900