Skip to content

467 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Apr 7, 2016

Property Information

Block18901
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page189

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-NH
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage4,056
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
14%
Improvement Value:$462,600
86%
Total Assessment$536,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,978-0.6%
2024$12,053+40.1%
2023$8,604-0.4%
2022$8,636+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 8737, Page 814