Skip to content

683 Summit AvenueJersey City, NJ 07306

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Oct 20, 2017

Property Information

Block5503
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-4U-NH
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage3,960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,800
27%
Improvement Value:$440,300
73%
Total Assessment$603,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,467-0.6%
2024$13,552+40.1%
2023$9,674-0.4%
2022$9,710+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft3,960DeedBook 9254, Page 156Recorded11/13/2017

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 8903, Page 244Recorded4/12/2013

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 7111, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1890