Skip to content

49 Monitor St.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block19004
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U-NH
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,918
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
39%
Improvement Value:$280,000
61%
Total Assessment$459,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,249-0.6%
2024$10,314+40.1%
2023$7,362-0.4%
2022$7,390+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft1,918DeedBook 9632, Page 136Recorded1/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1915