Skip to content

35 Monitor St.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Sep 6, 1988

Property Information

Block19004
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,837
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,700
47%
Improvement Value:$197,200
53%
Total Assessment$370,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,032-0.6%
2024$8,084+41.8%
2023$5,699-0.4%
2022$5,721+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 4013, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1915