Skip to content

242 Pine St.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Date
Aug 13, 1986

Property Information

Block19004
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,909
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,300
46%
Improvement Value:$220,000
54%
Total Assessment$404,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,028-0.6%
2024$9,085+40.1%
2023$6,485-0.4%
2022$6,509+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3599, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1925