Skip to content

258 Pine St.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Mar 2, 2022

Property Information

Block19004
Lot35
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage630
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
33%
Improvement Value:$122,900
67%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,084-0.6%
2024$4,110+40.1%
2023$2,934-0.4%
2022$2,945+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft630DeedBook 9658, Page 73Recorded4/13/2022

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 8872, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1890