Skip to content

258 Pine St.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block19004
Lot35
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage655
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
32%
Improvement Value:$125,500
68%
Total Assessment$185,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,142-0.6%
2024$4,168+40.1%
2023$2,975-0.4%
2022$2,987+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft655DeedBook 9678, Page 866Recorded6/30/2022

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft655DeedBook 9408, Page 563Recorded6/11/2019

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 8978, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1890