Skip to content

247-47.5 Pine StreetJersey City, NJ 07304

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block19005
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,600
55%
Improvement Value:$202,200
45%
Total Assessment$446,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,977-0.6%
2024$10,040+40.1%
2023$7,167-0.4%
2022$7,193+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft2,156DeedBook 9720, Page 710Recorded1/12/2023

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft2,156DeedBook 9605, Page 630Recorded10/12/2021

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

DeedBook 9167, Page 576Recorded12/27/2016

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 4893, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1995