Skip to content

60 Lafayette St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07304

Built 2007

Last Sale Price
$589,000
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block19005
Lot15
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-CONDO
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage1,218
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
13%
Improvement Value:$402,200
87%
Total Assessment$462,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,321-0.6%
2024$10,386+40.1%
2023$7,414-0.4%
2022$7,441+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$589,000
Sq Ft1,218DeedBook 9540, Page 413Recorded3/3/2021

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 8648, Page 764

Property Built

Built

Year Built: 2007