Skip to content

187 Warren St.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07302

Built 2004

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 13, 2013

Property Information

Block14204
Lot8
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-B-2C-32U-43P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,219
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
8%
Improvement Value:$922,200
92%
Total Assessment$998,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,297+1200.5%
2024$1,714+40.1%
2023$1,224-0.4%
2022$1,228+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,219DeedBook 8930, Page 119Recorded9/5/2013

Property Sale

Sale
$450,183
DeedBook 7480, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 2004