Skip to content

64.5 Lafayette StreetJersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block19005
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,767
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
41%
Improvement Value:$264,100
59%
Total Assessment$444,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,928-0.6%
2024$9,990+40.1%
2023$7,131-0.4%
2022$7,158+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$755,000
Sq Ft1,767DeedBook 9538, Page 954Recorded2/25/2021

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

DeedBook 9230, Page 687Recorded8/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1890