Skip to content

328 Whiton St.Jersey City, NJ 07304

Built 1870

Last Sale Price
$47,000
Last Sale Date
Feb 18, 1987

Property Information

Block19005
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
50%
Improvement Value:$152,800
50%
Total Assessment$304,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,806-0.6%
2024$6,849+40.1%
2023$4,889-0.4%
2022$4,907+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3719, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1870