Skip to content

332 Whiton St.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Owner
---
Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Dec 27, 2025

Property Information

Block19005
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-B-D-4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$432,800
83%
Improvement Value:$85,600
17%
Total Assessment$518,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,576+140.4%
2024$4,815+40.1%
2023$3,437-0.4%
2022$3,450+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000
Sq Ft1,340DeedBook 9955, Page 420Recorded1/8/2026

Property Sale

Sale
$999,000
Sq Ft1,340DeedBook 9928, Page 879Recorded9/11/2025

Property Sale

Sale
$111,458
Sq Ft2,000DeedBook 9667, Page 311Recorded5/18/2022

Property Sale

Sale
$50,050

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 9376, Page 291Recorded1/28/2019

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 9292, Page 585

Property Sale

Sale
$11,500
DeedBook 3273, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1880