Skip to content

334 Whiton St.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2013

Property Information

Block19005
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,800
63%
Improvement Value:$104,200
37%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,002-0.7%
2024$6,042+34.5%
2023$4,491-0.4%
2022$4,508+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880