Skip to content

338 Whiton St.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Date
Jun 6, 2019

Property Information

Block19005
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,663
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,800
57%
Improvement Value:$133,900
43%
Total Assessment$309,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,916-0.6%
2024$6,959+40.1%
2023$4,968-0.4%
2022$4,986+10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1890