Skip to content

39 Bennett St.Jersey City, NJ 07304

Last Sale Date
Dec 31, 1991

Property Information

Block19101
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,200
95%
Improvement Value:$5,600
5%
Total Assessment$110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,474-0.6%
2024$2,490+40.1%
2023$1,777-0.4%
2022$1,784+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4473, Page 261