Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
313 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304
Commercial
Love it? Save it.
track changes
Overview
Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 1, 2025
Property Information
Block19102
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191
Building Details
Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$105,600
94%
Improvement Value:$6,300
6%
Total Assessment$111,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,499 | -0.6% |
| 2024 | $2,514 | +40.1% |
| 2023 | $1,795 | -0.4% |
| 2022 | $1,802 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.