Skip to content

281 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1972

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 19, 2010

Property Information

Block19103
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,200
44%
Improvement Value:$156,400
56%
Total Assessment$281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,288-0.6%
2024$6,328+40.1%
2023$4,517-0.4%
2022$4,534+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 8750, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1972