Skip to content

15-17 Everett St.Jersey City, NJ 07304

Built 1990

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 3, 2015

Property Information

Block19103
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,704
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,200
35%
Improvement Value:$283,500
65%
Total Assessment$436,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,752-0.6%
2024$9,813+40.1%
2023$7,005-0.4%
2022$7,031+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8811, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1990