Skip to content

118 Williams Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block19105
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-NH
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,980
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
33%
Improvement Value:$260,300
67%
Total Assessment$388,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,677-0.6%
2024$8,732+40.1%
2023$6,233-0.4%
2022$6,256+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 9067, Page 887Recorded10/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900